Növényfajták oltalma

 
 

A növényfajta-oltalom a nemesített növényfajták (hibridek, vonalak, klónok stb.) jogi oltalmát biztosítja. Növényfajta-oltalomba részesülhet bármely növénytani nemzetséghez és fajhoz tartozó fajta.

A növényfajta-oltalom a legtöbb országban szőlők és fák esetében harminc évig, egyéb növényfajták esetében huszonöt évig tarthat. Az oltalmi idő a bejelentési nappal kezdődik. A fenntartásához évente fenntartási díjat kell fizetni.

Növényfajták oltalom feltételei az újdonság, az egyneműség, a megkülönböztethetőség, és az állandóság. A növényfajta oltalmaknál legtöbbször szükséges elvégezni egy kijelölt vizsgáló szervnél elvégzett kísérleti vizsgálatot (DUS-vizsgálat).

 
 
 

Magyar növényfajta oltalom

Magyarországon a növényfajta oltalomra való igényt a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalánál (SZTNH) kell benyújtani. A növényfajtát azonosításra, megkülönböztetésre alkalmas fajtanévvel kell megjelölni. Ugyancsak meg kell adjuk a botanikai fajnevet és a faj latin nevét.

Az SZTNH a növényfajta megkülönböztethetőségét, egyneműségét és állandóságát a vizsgáló szervnél elvégzett kísérleti (DUS) vizsgálat eredménye alapján állapítja meg, amelyet a bejelentő az elsőbbség napjától számított négy éven belül, vagy - ha ez a későbbi - a kísérleti vizsgálati eredmény közlésétől számított három hónapon belül nyújthat be az SZTNH-hoz. Emiatt érdemes mielőbb megkérni a kísérleti vizsgálatot akkreditált vizsgáló szervtől.

Magyarországon ez a szerv a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH), amely az új növényfajták oltalmára létesült nemzetközi egyezmény (UPOV-egyezmény) előírásai alapján végzi a vizsgálatot. Ekkor egyúttal az állami minősítést és elismerést is kérhetjük, amelynek a kísérleti vizsgálat szintén feltétele.

 
 
 

Európai Uniós növényfajta oltalom

A közösségi növényfajta oltalom révén az összes Európai Unió tagállamba lehet egy bejelentéssel, egy összegért oltalmat szerezni. Ezáltal a lajstromozására irányuló eljárás költségei kedvezőbbek, mintha minden tagállamba külön nyújtanánk be a bejelentést. A növényfajta-oltalmat a franciaországi székhelyű Közösségi Növényfajta Hivatal (CPVO) kezeli.

Ha magyar elsőbbséggel igényeltük a Közösségi Növényfajta-oltalmat, úgy a NÉBIH jelentését elfogadja a CPVO. Az elsőbbség egy évig vehető igénybe. A növényfajtára egy a CPVO által megbízott nemzeti hatóság is végez kísérleti (DUS) vizsgálatot, amelynek hossza a legtöbb esetben 1 év, de bizonyos gyümölcsfák esetében akár 6 év is lehet.

A vizsgálat közlésekor a bejelentőnek két hónapig lehetősége van arra, hogy a vizsgálat eredményére reagáljon. Ha a CPVO elfogadja a vizsgálatok eredményét, és a fajtaelnevezés kapcsán sem érkezik felszólalás, a növényfajta megkapja az oltalmat. Fajtaelnevezés ellen annak közzétételétől számított 3 hónapon belül lehet felszólalni.

 
 
 

Nemzetközi növényfajta oltalom

Növényfajta oltalom számos országban (esetenként eltérő formában) létezik. Az országok többsége csatlakozott az ún. UPOV Egyezményhez, amely az új növényfajták védelmére létrehozott nemzetközi szerződés.

A szerződésnek jelenleg 75 állam a részese, köztük az Európai Unió országai, Dél-Korea, Egyesült Királyság, Japán, Oroszország, Svájc és az USA. Az oltalmi idő hossza 20 év, fáknál és szőlőnél 25 év.

Az USA-ban az ivartalan úton szaporított növényekre lehet szabadalmi oltalmat nyerni. Ettől teljesen függetlenül a Növényfajta Oltalmi Hivatal is ad ki oltalmi bizonylatokat. Ez utóbbi hivatal előtt a kísérleti (DUS) vizsgálat oltalmi feltétel.